Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Jestem Polakiem. Jestem Żuławiakiem" / EtnoPolska 2018

Wyszukiwarka

"Jestem Polakiem. Jestem Żuławiakiem" / EtnoPolska 2018

Muzeum Miasta Malborka w wyniku konkursu Etno Polska pozyskało 39 900 zł  z Narodowego Centrum Kultury na realizację projektu „Jestem Polakiem. Jestem Żuławiakiem. Kulturalne kreowanie tożsamości regionalnej w oparciu u materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe na terenie Żuław Malborskich”.

Celem projektu było zachęcenie mieszkańców do wspólnego dialogu, poznawania historii i odkrywania elementów dziedzictwa materialnego i niematerialnego miasta Malborka i jego najbliższej okolicy.

Projekt rozpoczęła konferencja historyczna pt. "Budowanie tożsamości kulturowej i społecznej na terenach miasta Malborka i Żuław Malborskich", na której wystąpiło kilkoro prelegentów opowiadających o przemianach na Żuławach Malborskich w sferze ludzkiej, architektonicznej, rzemieślniczej oraz historycznej.

W ramach projektu odbyły się również wyjątkowe zajęcia rodzinne pt. "Fajansowa ściana", podczas których każdy z gości mógł stworzyć swój kafel na wzór holenderskich fliz, które dawniej zdobiły ściany żuławskich domów. Wszystkie stworzone przez uczestników zajęć kafle po wypaleniu w specjalnym piecu ceramicznym, zostały ułożone w jedną mozaikę, która zdobi nasze Muzeum.

W ramach projektu zrealizowane zostały również trzy konkursy. Pierwszy z nich – fotograficzny, odbył się pod nazwą “Sztuka czytania krajobrazów”. Kolejny był konkursem kulinarnym, którego zadaniem było stworzyć tytułową “Mapę smaków Żuław Malborskich”. Zaś ostatni polegał na napisaniu  reportażu o Malborskich Żuławach.

Zwieńczeniem projektu był koncert muzyki jazzowej "Kormorany i żurawie" w lokalnej sali koncertowej. Jazzowe dźwięki stanowiły tło dla uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursów.

Banery/Logo