Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Miniatura zamku

Wyszukiwarka

budowa miniatury zamku, różne etapy

Miniatura zamku

Historia powstania Miniatury Zamku w Malborku

Miejsce, przy ul. Józefa Piłsudskiego w Malborku, gdzie powstała miniatura zamku  w Malborku wzorowana na warowni z 1938 roku, to miejsce ogólnodostępne dla każdego kto jest zainteresowany okazałą budowlą małej architektury. Jej twórca  Piotr Jakub Banasik - mieszkaniec Malborka - to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku ma takie realizacje, jak płaskorzeźby na elewacji stołecznego kina Praha, gdzie spod jego ręki wyszły m.in. wizerunki Zbyszka Cybulskiego czy Władysława Hańczy. Wykonał także na specjalne zamówienie prace, które trafiły np. do Watykanu i rodziny królewskiej w Danii. Z mniejszych i lokalnych rzeczy -  z rąk Piotra Banasika wyszła jego autorska wersja herbu Malborka, na skwerze, przy ul. Ciepłej. Rzeźbiarz jest też autorem statuetki Malborskiego Mistrza Biznesu oraz statuetki podziękowania dla Fundatorów Miniatury Zamku w Malborku.

Miniatura zamku jest wierną kopią zamku z roku 1938, w skali 1:30. Szczególnym miejscem budowli jest kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Błyszczy tam miniatura figury Madonny  wykonana własnoręcznie przez naszego artystę.


Wiele elementów wykorzystywanych do budowy miniatury pochodzą z tego samego, miejsca co materiały wykorzystane na budowę prawdziwego zamku. Twórca stworzył techniki, które wykorzystał do wykonania  chociażby ceglanych elewacji.  Jako budulca w miniaturze wykorzystał beton, cegły, kamień, stal, drewno. Przy odtwarzaniu kamiennych ścieżek na tarasach Zamku Wysokiego artysta wykorzystał kamienie
z nabrzeży Morza Bałtyckiego. Mozaiki elewacyjne zostały wykonane poprzez naklejenie szkiełek na papier, a następnie wtopienie ich w warstwę betonową.

Aby dobrze ustalić wysokości i właściwie ustawić Pałac Wielkich Mistrzów pomocne okazały się  mapy geodezyjne. Poszczególne elementy zostały przygotowane  w przydomowym garażu artysty, następnie połączone w pozostałą część miniatury.

 W galerii  można obejrzeć fotografie oraz film z powstawania budowli. Jednym z najważniejszych momentów tego przedsięwzięcia było uzyskanie środków finansowych na jego realizacją. Decyzją malborskich przedsiębiorców, skupionych głównie w Radzie Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka było zaakceptowanie finansowania  miniatury. Twórca osobiście przedstawił przedsiębiorcom proces budowy miniatury, przygotowując w skali 1:30 bramę wejściową prawdziwego zamku.   Łącznie 36 fundatorów sfinansowało miniaturę. W 2020r.  po otrzymaniu pozwolenia na budowę wylano ławę fundamentową, a autor rozpoczął prace przygotowawcze. Miasto Malbork chcąc zabezpieczyć teren powstawania miniatury poniosło koszt ułożenia światłowodu i montażu kamery monitoringu. 

Szczególne podziękowania należy skierować do Firmy Leier Polska S.A. Zakład produkcyjny w Malborku, firmy Brapol Reklama Poligrafia Janusz Politowski
w Malborku, Zakładu Kamieniarskiego Jerzy Murawski w Malborku oraz Komendy Hufca ZHP Malbork za wsparcie pro bono budowy miniatury zamku. Koordynatorem projektu i odpowiedzialnym za realizację powstania miniatury był Zbigniew Charmułowicz  z  Urzędu Miasta Malborka oraz Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka.       

certyfikat miniatury zamku

spis fundatorów miniatury

wiersz Stanislawa Orlowskiego

Banery/Logo